מאמרים

מהו דיקור קוריאני בשיטת סאעם?


דיקור באמצעות מחטים דקות מוכר כשיטה עתיקת יומין אך ממצאים ארכיאולוגיים מתעדים את ראשית שיטת טיפול זו לתקופה של איש הקרח, לפני 5000 שנים ויותר. ייתכן שכבר אז הדיקור סייע לטיפול בכאבים שונים. כך או אחרת, שיטת הטיפול בדיקור, המכונה אקופונקטורה, מיוחסת לרפואה הסינית ועיקר ההתפתחות שלה התחיל שם.

 דיקור קוריאני בשיטת סאעם הינו שיטה עתיקת ימים, אשר פותחה בקוריאה ומשם הועברה לסין. הסינים השתמשו בשיטה זו אך לא קיבלו את כל סודות השיטה. לכן, דיקור סיני הוא דיקור "ניסיוני", ודיקור בשיטת סאעם הוא דיקור "מדעי".

הגישה הסינית ממפה עלהגוף נקודות דיקור רבות אשר מקושרות בניהן בערוצים אנרגטיים המכונים מרדיאנים.חלק מנקודות אילו נחקרו קלינית, כמו למשל נקודה בשם Pc-6 המוכרת כמונעת בחילות או BL-67  היכולה לסייע בהיפוך עובר ברחם. עם זאת, רוב נקודות הדיקור מסתמכות על נסיון רב שנים ולא על מחקרים מודרניים.

 

גישת הרפואה המזרחית מתבססת על ההנחה שבגוף זורמת אנרגיה המכונה צ'י. זרימה לקויה של צ'י מובילה להפרעה בהרמוניה ולפיכך למחלה. לדוגמא, אצל אדם שמפגין חולשה, חוסר חיוניות ומצב רוח שפוף במקביל לבעיות בספיגת מזון או חולשת גפיים נאבחן חסר צ'י. נקודות דיקור ספציפיות לחיזוק צ'י עשויות לסייע לגוף להטמיע את המזון בצורה יעילה יותר ולפיכך לשפר את המצב הכללי. זו הסיבה שמטפל שעבר לימודי דיקור סיני יקפיד לשלב לצד הטיפול בדיקור גם המלצות לתזונה נכונה, אורח חיים בריא ולעתים גם צמחי מרפא.

 

חשוב לציין כי הטיפול אינו סימפטומטי. מכאן שהדיקור לא נועד רק להעביר את הכאב אלא גם לטפל בשורש הבעיה. למשל באדם הסובל מכאב ונוקשות תמידית בצוואר נטפל לא רק טיפול מקומי אלא גם בתמונה הכללית שלו. לשם כך יש לאבחן אותו. אם נגלה, למשל, שמדובר באדם הסובל מנטייה לעצירות, בעל אופי עקשן הנוטה לביקורתיות יתר, נתייחס לחסימה האנרגטית שלו (ברמה הנפשית) במקביל לחסימה הגופנית (הכאב הממוקד והעצירות). דיקור בצד כלים נוספים של רפואה מזרחית יניע את חסימת הצ'י ויאפשר השבת המטופל להרמוניה בריאותית. 

בצד האבחנה, יש לעקוב אחר תגובות המטופל לטיפול. כל מטופל יכול להגיב אחרת לדיקור ולמרבית הצער, קיימים מטופלים שאינם מגיבים כלל לטיפול. לכן, בנוסף לדיקור יש להמליץ על גישה משלימה כמו שיאצו או טווינא, תזונה, צמחי מרפא והמלצות כלליות לאורח חיים בריא.

 

אמנם קיימים מספר הסברים מדעיים כיצד דיקור פועל אך צריך להיזהר ולא להיאחז בהסבר זה או אחר  לצורך קביעת סוג הטיפול. אבחנה בגישה מסורתית מסייעת לקביעת הנקודות אותן המטפל ידקור. עם זאת, היכרות עם הסברים מודרניים יכולה לסייע בבחירת נקודות כאשר המטפל מתלבט בין כמה מהן. כמו כן, היכרות עם מנגנונים להצלחת הדיקור יכולה לסייע בהסברת השיטה אצל מטופלים סקפטיים במיוחד ולשפר את התמדתם עד להצלחה המקווה.

 

למרות המספר המוגבל של מחקרים בעולם (יחסית למחקרים בתחום הרפואה הקונוונציונאלית), קיימת הסכמה נרחבת שדיקור  מועיל לבעיות בריאותיות רבות. כיצד האקופונקטורה נתפסת בעולם המדעי?

אחד התיאוריות הראשונות המסבירות את האקופונקטורה מתבססת על מידע הקיים מאז שנת 1885  ומעלה מודל הנקרא בקרת השער. מודל זה מניח כי הכאב עובר למוח בשתי מסילות עצביות. אקופונקטורה יכולה להעביר אותות עצביים דרך המסילה המהירה ובמקביל לחסום את המוח מפני כאב שעובר במסילה האיטית. אמנם המודל מקובל גם כיום, אך הוא יכול להסביר רק את ההשפעה על שיכוח כאבים ולא תופעות ריפוי פיזיות ונפשיות אחרות.

 

מודל אחר מתייחס להפרשת אנדורפינים שהם חומר טבעי בגוף המחקה את פעולת המורפיום. דיקור בנקודות מיוחדות מעלה את רמת החומר במוח ולכן מדכא כאבים. גם הסבר זה מוגבל משום שהוא לא מתייחס לריפוי בעיות שאינן קשורות ישירות לכאב.

מנגנונים נוספים מתייחסים להגברת זרימת הדם באזור הדיקור. כאן ההסבר תומך בהפגת דלקת מקומית וזירוז החלמה אך עדיין לא מתייחס לתופעה לפיה הדיקור יכול להשפיע על אזורי גוף  מרוחקים שאותם לא דקרנו.

באמצעות מכשור מתקדם כמו MRI מועלות כיום השערות חדשות. למשל שינויים ברמת החימצון ובזרימת הדם באזורים שונים במוח מכוונים את הגוף (ובכללו גם את המערכת החיסונית) להתמקד בריפוי הבעיה.

נראה שהשפעת הדיקור תוסבר באמצעות מספר מודלים ולא רק אחד. עד לקבלת הסבר מדעי יותר, ואולי גם אחרי כן, נמשיך להסתמך על האמצעי היעיל והפחות מורכב מכולם: אבחנה מסורתית המתבססת על תפיסת המרידיאנים, הלא הם ערוצי הצ'י.

 

Автор : btamedia

אודות סוג'י צ'ים - קליניקה לדיקור 

סוג'י צ'ים -קליניקה לדיקור פתחה את שעריה לקהל הרחב בשנת 2011, כאשר נפתח הסניף הראשון באצטדיון טדי, בירושלים. מאז הקמתה,ביקרו בה מאות לקוחות מרוצים, דבר שאיפשר פתיחתו של הסניף השני בגוש עציון, ביישוב כפר אלדד.

סוג'י צ'ים היא קליניקה יחידה בישראל לטיפול בשיטת סאעם האורתודוקסית (KOSA)

מטרת הקליניקה היא לתת טיפול שלם, מקצועי ואישי לכל מטופל. המפגש הראשון בקליניקה מתבצע ללא עלות,כאשר המטרה העיקרית היא לאבחן את המטופל ולקבוע האם יש באפשרותינו לתת מענה הולם לבעיותיו או לחילופין להפנות אותו למומחה אחר כאשר אין באפשרותינו לתת לו את הטיפול הטוב ביותר. מבחינתינו אנו שותפים מלאים לבעיות המטופל, ולכן אנו ניגשים לטיפול במסירות מוחלטת, כאילו המטפל בעצמו הוא המטופל.

הטיפולים הניתנים בקליניקה הם לבעיות:

  • אורטופדיה (בעיות גב, מפרקים וכו')
  • פציעות ספורט 
  • כאב (כאבי גב, כאבי ראש, כאבי מחזור, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים וכו')   
  • אלרגיות (אלרגיות עונתיות, נזלות כרוניות, סינוסיטיס וכו')   
  • מערכת העיכול (מעי רגיז, נפיחות, כאבי בטן, השמנה, סכרת וכו')   
  • המערכת הגניקולוגית (מחזור לא סדיר, כאבי מחזור, אי פוריות) 
  • דכאון וחרדות, בעיות קשב וריכוז, נידודי שינה

כתובתינו

סוג'י צ'ים - ירושלים

רח' אלמליח 1

מרכז הטניס ירושלים, מלחה, ירושלים

טל: 052-5729718

סוג'י צ'ים - גוש עציון

יישוב כפר אלדד(ליד יישוב נוקדים), גוש עציון

 טל: 052-5729718

info@dikur4u.com

Skins
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fbodc9 #eef10570 #230813202604